Family * Travel * Food

Blog Widget by LinkWithin

Oct 13, 2013

Money-saving tip for buying butter in bulk #HouseWifeLife

I have a new love and he goes by the name of Sam, Sam's Club to be exact! I have become such a fan of buying in bulk. One thing that I have contemplated on buying for months was butter. It comes in 4 one-pound solid blocks. I spend a small fortune (about $3.50-$4) in the grocery store on butter in sticks, so getting 4 pounds for $8 is a bargain! 
I finally broke down and bought it this weekend and came up with a great solution. Why not make my own sticks? All I did was set out one block of butter on the counter for no more than 30 minutes. Next, I took a knife and sliced straight down the middle and then did the same with each half. I wrapped each quarter in wax paper. I put them in a zipper storage bag and placed the remaining 3 solid blocks in the freezer. The savings is worth the extra effort!
SHARE:

1 comment

  1. I recently purchased a BJ's membership.Tips like this will make it so worth my purchase. With everything else I have going on, my mind would not have been able to get past "THATS A LOT OF BUTTER" Its just me and The Boy we don't need it.

    Thanks love!

    ReplyDelete

Thanks for stopping by today

Blogger Template Created For Mom Files All Rights Reserved